Singletrack Świeradów-Zdrój – daj radochę swojemu rowerowi no i oczywiście sobie!

Wakacje 2016 spędziliśmy w górach. Nie był to Karpacz i Śnieżka a Świeradów Zdrój koło lubianej przez naszą rodzinkę (i odwiedzonej rok wcześniej) Szklarskiej Poręby. A dodatkowo odkryłem coś takiego, jak Singletrack Świeradów-Zdrój!

Moje początki z „singlami”

Gdy wybieraliśmy się do Świeradowa okazało się, że bardzo blisko naszego hotelu można pojeździć na rowerze. Ale okazało się, że ta jazda to nie tylko jazda po górkach… tylko jazda po singletrackach. Na początku nie wiedziałem co to za twór, ale gdy tylko obejrzałem zdjęcia i filmy na YouTube zakochałem się! 😉

Kocham sport, kocham się ruszać, biegać, ostatnio wróciłem do mocniejszej jazdy na rowerze, więc jeszcze przed wyjazdem umówiłem się z żonką, że raz na dzień-dwa będę wyjeżdżał sobie z hotelu i jeździł sobie na Zajęczniku. I tak też zrobiłem.

W Świeradowie nie trzeba brać własnego roweru (jechałem na wakacje z rodzinka, jednak ważniejsze były rzeczy do ubrania się;)), jednoślady są dostępne prawie w każdym ośrodku/hotelu lub w centrum Ski&Sun (obok wyciągu na Szczyt Izerski) za niewielką opłatą (10-20-75 zł). U mnie w hotelu Cottonina, gdzie mieszkaliśmy, były dostępne rowery firmy… Volkswagen. Ktoś powie „przecież oni robią samochody”, ale ja powiem „no i co z tego, jest rower, ważne, żeby się dobrze jeździło”.  😉

I naprawdę fajnie się jeździło, udało mi się zrobić ok 50 km tras na Zajęczniku oraz Czerniawskiej kopie (2×14 km Zajęcznika i 2×10 km Czerniawskiej). Ale to była radocha 🙂 Po prostu się zakochałem!


Singletrack Świeradów-Zdrój

Organizacja Singletrack Świeradów-Zdrój

 

Przed przyjazdem warto sobie sprawdzić stronę www oraz Facebook. Jak widzicie na zdjęciu powyżej, przed wjazdem na tory mamy informacje o trasach, z których możemy korzystać, ale warto obejrzeć też trasę dostępną w PDF na oficjalnej stronie www.

Po prawo są trasy w Polsce, po lewo w Czechach. Jeżeli chcemy pojeździć w Czechach, ze Świeradowa do Nove Mesto mamy ok. 5 km, więc docieramy tam bardzo szybko. Ja w tym roku jeszcze tych tras nie testowałem, jest plan na za rok-dwa 😉

Zajęcznik

Pierwszym singlem, na którym jeździłem był Zajęcznik. Jest to trasa dla średniozaawansowanych. Jazda jest płynna, szybka, mało hopków, podjazdów, więcej zjazdów. Piękne widoki, las, drzewa, mostki nad rzekami (na dole wideo z tego przejazdu). Na torze cały czas trasa po ziemi.

Ważnym elementem jest to, że w pewnym momencie trasa singletrack się kończy i musimy podjechać pod sporą górę (na mapie jest to zaznaczone czerwoną przerywaną linią) i dopiero po tym wskakujemy ponownie na trasy. Widziałem rowerzystów, którzy nie wiedzieli co zrobić, więc podpowiedź – kierujcie się w prawą stronę, pod górę;)


Singletrack Świeradów-Zdrój

Czerniawska kopa

 

To trasa ciężka, czarna, choć przyznam, że nie była jakoś mocno hardkorowa (szybsza i bardziej stroma jest trasa Twister w Bielsku-Białej), bardzo dobre nachylenie, nie trzeba prawie w ogóle pedałować (oprócz podjazdów), ładniejsze widoki ale też strome spadki/skarpy, kamienie, korzenie przy których jedziemy. Warto sprawdzić stan swoich hamulców;)

Jeżeli nie chcemy wjeżdżać do Czech, singletrack ma „skrót” (na mapie zaznaczony kolorem fioletowym). Ja korzystałem tego, który widoczny jest przy 5 i 4 na mapie.

Dwa problemy, które mnie spotkały na czarnej trasie to:

1 zgubiłem się przy granicy z Czechami, nie znalazłem czerwonej trasy czeskiej, która łączyła się z czarną trasą polską

2 gdy jest mokro, warto uważać na mostkach, ja się na pierwszym poślizgnąłem i wpadłem do błota… i to sporego ;D

Wideo z trasy

Jak wygląda jazda po singlach na żywo? Jeżeli chcecie się przekonać, polecam obejrzeć mój filmik, który udostępniałem na Facebooku:


Co warto wziąć na Singletrack Świeradów-Zdrój?

Pisze listę jako osoba, która wtedy była pierwszy raz na singlach, jechała sama:

1 Telefon z dostępem do internetu + aparatu – trzeba przecież uwiecznić to, co przeżywamy 😉

2 Jeżeli przejeżdżamy na drugą stronę (do Czech) warto wykupić mały pakiet internetowy roamingowy, żeby wiedzieć, gdzie jesteśmy i jak wrócić – pamiętajcie, ścieżki są jednokierunkowe! Co ważne, w 2017 nie będzie już roamingu, więc „polski” internet w naszym telefonie będzie działał bez problemu

3 Ewentualnie ładowarka, powerbank

4 Kilka groszy PLN i CZK

5 Narzędzia do roweru/dętka itp.

 

Podsumowanie

Singletrack Świeradów-Zdrój to super opcja dla osób, które chcą sprawdzić swoich sił w trochę bardziej zróżnicowanej trasie niż robią na co dzień (np jeżdżąc w lesie, parku, po mieście). Mając prosty rower MTB z przednim amortyzatorem przejedziemy spokojnie zarówno Zajęcznik jak i Czerniawską kopę. Ilość wrażeń naprawdę duża, warto więc sobie wziąć telefon, GoPro czy aparat i porobić zdjęcia 😉 Bardzo blisko mamy czeskie single, więc jeżeli znudzi się Wam jazda po dwóch „naszych” singlach, jedźcie koniecznie do Czech!

Kategoria: recenzja, sport

Jak w 15 krokach poradzić sobie z kryzysem w social media

Kryzysy w social media to to, co niektórym z nas podoba się najbardziej. Oczywiście najlepiej gdy kryzys ni
2013-03-26 07:00:00
admin

18

Jak w 15 krokach poradzić sobie z kryzysem w social media

Kryzysy to to, co niektórym z nas, osobom interesującym się social media, podoba się najbardziej. Oczy
2013-03-26 07:00:00
admin

18

Nestle, Domino’s Pizza czy United Airlines – jak radzić sobie z kryzysem w social media

W momencie popularyzacji serwisów społecznościowych coraz więcej użytkowników korzysta z nich do komunikacji z marką. Po
2013-03-13 08:00:00
admin

18

61% użytkowników Facebooka bierze sobie od niego wolne

Dla wielu z nas Facebook to miejsce pracy, serwis bez którego nie wyobrażamy sobie dnia, aplikacja na telefon, bez k
2013-02-07 10:00:00
admin

18

Polska na Facebooku. Jak miasta radzą sobie w social media? (infografika)

Jak wyglądają aktywności największych polskich miast w serwisach społecznościowych?
2013-01-27 10:00:00
admin

18

Jak miasta radzą sobie w social media?

Coraz więcej polskich wykorzystuje internetowe platformy społecznościowe do komunikacji z mieszkańcami. Które z nich rad
2012-08-31 11:00:00
admin

18