Jak poprowadzić idealne wystąpienie na międzynarodowej konferencji?

Coraz częściej w Polsce zdarzają się ciekawe konferencje, prawie na poziomie międzynarodowym lub występy Polaków na konferencji międzynarodowej właśnie. Jak poprowadzić wystąpienie, żeby nas zapamiętano, słuchano, żeby klaskano po zakończeniu?

Kilka dni temu wróciłem z Brna (tutaj przeczytacie wpis o konferencji), gdzie, razem z Szymonem, byłem uczestnikiem konferencji Marketing Festival. Obserwując kilkunastu, światowej klasy prelegentów, wypisałem sobie 5 elementów, które moim zdaniem, zaważyły na tym, że niektórych zapamiętałem a niektórych nie.

 

WSTĘP

1 Rozpoczęcie wystąpienia

Na początku swojego wystąpienia nie musisz się długo przedstawiać, uczestnicy i tak przeskanowali to, kim jesteś. Daj informacje kontaktowe na końcu. Lepiej na wejściu przywitaj się, zagadaj, powiedz co Ci się rano przydarzyło, opowiedz jakiś żart, niech z uśmiechem przysiądą i posłuchają o tym, co masz do powiedzenia.

ROZWINIĘCIE

2 Prezentacja

Publikuj konkrety! Jak najwięcej mięsa! Omawiaj temat, który masz, poprzez przykłady.

Pokaż, najlepiej na swoim przykładzie co zrobiłeś, czy się udało, czy musiałeś coś zmienić, jaki był tego ostateczny wynik (duże cyferki z CTR, ROI i ROA są konieczne ;)).

Najczęściej osoby, które są na konferencjach znają się już trochę na tematyce, więc przy omawianiu swojego case  powiesz coś bardziej skomplikowanego, to zrozumieją. Plus dla Ciebie i Twoich umiejętności.

Dziel się wiedzą o narzędziach, pokazuj jak wyglądają, w czym mogą pomóc, dodaj linka. Tak jak zdjęcie poniżej – Phil radzi, że jeżeli chcemy dodać video na swojej www nie korzystajmy z YT czy Vimeo tylko innych specjalistycznych platform, które pozwolą nam na lepsze mierzenie tych video.

Phil Nottingham
Phil Nottingham, Marketing Festival, Brno

Twórz schematy działania. Omawiaj krok po kroku, przykład po przykładzie jak wykonać dane działanie

Mary Neumeier
Mary Neumeier, Marketing Festival, Brno

Staraj się opowiedzieć historię w swojej prezentacji – wstęp, rozwinięcie i zakończenie/podsumowanie. Tak jak przykładowo Pavlina, która po opowiedzeniu case o wykorzystaniu Instagrama w promocji sklepu podsumowała wszystko w 10/11 punktach.

Pavlína Louženská
Pavlína Louženská, Marketing Festival, Brno

3 Wizualna strona prezentacji

Na slajdach nie publikuj słowo w słowo tego, co będziesz mówił. Daj zajawki, krótkie słowa-klucze. Widziałem to na konferencji, że im więcej napchane tekstu, obrazków, screenów, grafik to ludzie się gubili. Mimo, że ekran w teatrze był duży, niektórych rzeczy nie widać było z ostatnich rzędów i tylko mrużyliśmy oczy.

Interesujące pod tym względem prezentacje mieli np Oli z Unbounce, Bjoern Sjut oraz chłopaki z Irlandii – duże czcionki, emotikony, animacje, coś się ruszało, przyciągało uwagę, podsumowania, cyferki. Fajne.

Bjoern Sjut
Bjoern Sjut, Marketing Festival, Brno

Aha, i jeszcze jedno – zastanów się nad użyciem popularnych grafik, memów, poważnie. Z tego co zauważyłem, ludzie na sali się śmiali, uśmiechali, kiwali ze zrozumieniem (chyba nie politowaniem? :>) gdy je widzieli. Kilka takich memów wykorzystał Larry Kim, którego prezentację możecie zobaczyć w moim wcześniejszym poście. Poniżej screen z Terminatorem:

Larry Kim
Larry Kim, Marketing Festival, Brno

4 Social media

Na prezentacji dodaj odnośnik do mediów społecznościowych, w których jesteś obecny. Na Marketingfest najpopularniejszym serwisem był oczywiście Twitter, każda prezentacja miała jak nie na każdym slajdzie to na kilku slajdach informację o tym, jaki prelegent ma login na mikroblogu.

Na konferencji organizatorzy prowadzący na żywo kanały social media wydarzenia oraz uczestnicy będą na żywo komentowali to, co piszesz. Po swoim wystąpieniu obejrzyj to, polub interesujące wypowiedzi, odpowiedz na te, które uważasz, zaangażuj się.

ZAKOŃCZENIE

5 Prezentacja

Na ostatnim slajdzie warto podać informację jak można otrzymać naszą prezentację. Nieraz konferencja dodatkowo zarabia na materiałach od prelegentów, więc pewnie nie podzielą się oni swoją prezentacją od razu, ale jeżeli nie, to prelegent poda najpewniej linka do Slideshare.

Bardzo fajne działanie podjął Bart Schutz (ten pan od psychologii w podejmowaniu decyzji) – na Twitterze podziękował za wystąpienie i podał linka do pobrania slajdów… jednak po kliknięciu przenoszeni byliśmy do formularza email, gdzie musieliśmy zostawić maila, na którego materiały zostaną posłane. Super opcja na dodatkowe zwiększenie wielkości bazy mailingowej.

Bart Schutz
Bart Schutz, Marketing Festival, Brno

Wspominana Pavlina, która podczas case study mówiła o Instagramie umieściła slajdy z prezentacji… na Instagramie. Na końcu prezki dała linka do konta, w którym były slajdy oraz jej dane kontaktowe. Sprytne!

PS Na międzynarodowej konferencji będziesz mówił po angielsku

Oceń swój poziom angielskiego. Na międzynarodowych konferencjach mówi się zawsze po angielsku. Żeby przekazać swoje racje, opowiedzieć swoją historię będziesz musiał zrobić to po angielsku, płynnie. Niech to nie będzie pol-inglish. Na końcu wystąpienia mogą pojawić się pytania od publiczności, ich nie wybierzesz, nie nauczysz się odpowiedzi na nie, także angielski to MUST 😉

 

Podsumowanie

Jeżeli czytaliście artykuły o wystąpieniach, jeżeli występowaliście sami lub byliście na podobnych konferencjach pewnie zorientujecie się, że te 5 punktów nie jest super extra mocno odkrywczych, jednak niektóre prezentacje były naprawdę baaardzo profesjonalnie prowadzone, że postanowiłem przytoczyć tu te kilka przykładów.

Mam nadzieje, że się Wam przydadzą. Jeżeli tak, podzielcie się wpisem w mediach społecznościowych 😉

 

Kategoria: konferencja

Co Facebook zaprezentuje w czwartek na konferencji?

W czwartek w Menlo Park odbędzie się konferencja na której Facebook pokaże coś związanego z popularnym systemem An
2013-04-02 09:19:00
admin

18

Opaski RFID na konferencji Internetstandard.

Od dzisiaj przez dwa dni odbywa się coroczna konferencja Internet Standard - "Social media 2012 - Biznes". Nie będę pi
2012-11-29 13:00:00
admin

18

Nowy wygląd profilu na LinkedIn

2016-09-27 10:26:14
admin

8