W Świeradowie zasmakowałem jazdy na Singletrackach, wiec gdy tylko dowiedziałem się, że wyjazd integracyjny jest w Bystrej, od razu zaświeciły mi się oczy! Dlaczego? Bo bardzo blisko są Enduro Trails Bielsko-Biała!

Trasy Enduro nie różnią się jakoś mocno od tych, które odwiedzałem w Świeradowie – na początku trzeba podjechać pod sporą górkę a następnie zjeżdżamy wyprofilowaną trasą pompując mocno rowerem i ciesząc się widokami.

Enduro Trails Bielsko-Biała ze swoim sprzętem

Gdy okazało się, że 8 km od naszej integracyjnej lokalizacji będzie tor Enduro Trails Bielsko-Biała od razu postanowiłem, że na wyjazd biorę swój rower. Bagażnik Thule, rower Wheeler, Toyota Avensis – idealne składniki na wyjazd.

Już w dniu w którym mieliśmy spotkać się firmą późnym popołudniem postanowiłem, że najpierw odwiedzę Enduro Trails a dopiero później dojadę na imprezę.

Jak postanowiłem, tak zrobiłem 😉

Lokalizacja i organizacja

Przyjeżdżając na Enduro Trails Bielsko-Biała parkujemy sobie przy Hotelu na Błoniach (ul. Pocztowa 39). Tam zostawiamy autko i kierujemy się pod Kozią górę (w lewo). Aby dojechać na tory mamy do wyboru 2 drogi – albo przez Błonia albo objazdem za Błoniami i dalej skierowanie się od razu na trasę dojazdową.

Polecam pierwszą opcję – tam mamy możliwość np. wypożyczenia rowerów Kross, zjedzenia burgera czy wypicia piwa (to polecam po jeździe 😉 ). Drugą trasę wykorzystywałem, gdy przyjechałem na Enduro Trails przed 9 rano i tylko dlatego – po prostu Błonia nie są otwarte.

Enduro Trails Bielsko-Biała

Nieważne którą trasę wybieramy, ścieżka dojazdowa jest dobrze oznaczona, widać strzałki na czerwony, niebieski i czarny tor.

Trasy Enduro Trails Bielsko-Biała

Dojazd do początku trasy trwa jakieś 20-30 minut, w zależności od mocy w nogach. Jeżeli przyciśniemy, już po 20 min jesteśmy na czerwonej lub niebieskiej trasie i ciśniemy w dół.

Enduro Trails Bielsko-Biała

Ja przyjechałem prostym rowerem MTB Wheeler pro30, także nie jeździłem na trasie czerwonej czy czarnej. Dlaczego? Ano dlatego, że doczytałem przed przyjazdem na blogu 1enduro.pl, że to jednak trasy na rowery enduro (full).

Tor niebieski, Twister naprawdę daje radochę. Jest on najdłuższym zjazdem z oferowanych przez Enduro Trails Bielsko-Biała – ma ok 4,4 km. Ile trwa taki zjazd? Mi zajęło to ok 15 minut. Oczywiście znajdą się hardkorowcy, którzy zrobią go w 10 minut, ale ja chciałem się nacieszyć trasą, widokami, pompowaniem, więc jechałem na luzaka 😉

Wjeżdżając na trasę od razu mamy hopki, które zachęcają nas do pompowania. Zdobywamy prędkość bardzo szybko i utrzymujemy ją spokojnie do pierwszego przerwania trasy. Na trasie, jak już wspominałem – wiele hopków, wiele zakrętów, mało płaskiego. W porównaniu z Singletrack Świeradów-Zdrój tutaj trasa niebieska (powyżej niej czerwona i czarna) była trudniejsza niż nawet czarna w Świeradowie.

Jeżeli nasza technika jest w miarę OK to nie wywalimy się. Czy to na hopkach czy to na zakrętach, super zakrętach czy przeciążeniach. Ja raz się wywaliłem na kamienie, nie polecam tego. Przez 2 tyg miałem mega siniaka na udzie.

Ważną rzeczą jest to, że trasa nie jest jedną nitką, tylko przedzielona jest trasą dla pieszych w 2 miejscach. Chcecie zobaczyć w których? Zapraszam do obejrzenia mojego filmiku z Twistera:


 

Pamiętajcie też o rękawiczkach na rower – tak wyglądają moje po kontakcie z glebą. Dobrze, że odbiło się na rękawiczkach a nie na moich dłoniach.

Enduro Trails Bielsko-Biała

Jak już zjedziecie z Twistera aby dojechać do Błoni czy Hotelu musicie kierować się w lewą stronę. Po kilkuset metrach jesteście na miejscu i możecie wjeżdżać jeszcze raz 😉

No właśnie – wjeżdżanie. Niby nic, niby 20-30 minut, ale trochę siły kosztuje nas ten podjazd.

Ale mam dobrą wiadomość – podobno w sezonie 2017 będziemy mieli do dyspozycji wyciąg, który zostanie zbudowany za pieniądze z budżetu partycypacyjnego (w okolicach Stogu Szyndzielni). Czekam na to, bo wtedy będzie można skupić się tylko na zjazdach a nie podjazdach 😉

Fajną informacją jest też to, że na szczycie działa Schronisko Stefanka (gdy wjedziemy na górę i widać tylko drogowskazy na niebieski i czarny tor, trzeba skręcić na rozwidleniu w prawo). Można tam sobie zaparkować rower, posilić się jedzeniem czy piwkiem 😉

Enduro Trails Bielsko-Biała

Podumowanie

Jeżeli chcesz pojeździć na bardzo ciekawych trasach rowerowych, pokrzyczeć na zakrętach czy obejrzeć banana na swojej twarzy po 15 min zjazdach to polecam zabawę na Enduro Trails Bielsko-Biała. Tylko uważajcie na siebie i nie przeceniajcie umiejętności bo na hopkach łatwo wylecieć z roweru 😉