Większość książek, które recenzuję to książki z OnePress/Helion, gdyż najczęściej oni wydają książki z tematyki, która mnie interesuje. Ale nie zamykam się tylko na nich i bardzo chętnie przystałem na propozycje zrecenzowania książki wydanej przez Wydawnictwo Studio Emka a napisanej przez siostrę Marka Zuckerberga – Randi.

Książka ma, na pierwszy rzut oka, dziwny tytuł „dot scomplikowane” ale już podtytuł może wyjaśnić więcej „Jak rozplątać nasze życie w sieci”.

Randi w książce opisuje pokrótce początek swojej kariery, to, jak pracowała w korporacji, jak do pracy zaprosił ją brat Mark, jak pracowała w Facebooku, co musiała robić, jak organizowała debatę z prezydentem Obamą i jak doszła do momentu, gdy podziękowała bratu za prace i założyła Zuckerberg Media.

Ale nie to jest najważniejsze. Po zakończeniu pracy w Facebooku Randi wyjechała w roczną podróż po świecie, w której tłumaczyła zawiłości mediów społecznościowych. Wynikiem tych spotkań było powstanie witryny Dot Complicated i postanowienie, że Randi chce pomagać ludziom, by zrozumieli, że technologia może być czymś pozytywnym, czymś co zmieni ich życie – musi być tylko rozsądnie i właściwie wykorzystywana.

okładka

Książka podzielona jest na 10 rozdziałów. W rozdziałach 1-4 Randi pisze na temat tego jak rozwijała się jej kariera a od 4 do 10 odnosi się do tego, jak nowe media zmieniły daną sferę życia, jak mogą jej pomóc i jak zaszkodzić

4 Dot.Własne ja

Coraz częściej w społecznościach podpisujemy się własnym imieniem i nazwiskiem, w niektórych serwisach (jak Facebook) jest to wymóg konieczny (można oczywiście obejść), więc to, co piszemy w Internecie łatwo można przypisać do nas. Warto być sobą ale pamiętajmy, żeby rozważniej publikować treści i pamiętać o ustawieniach prywatności przy publikowaniu postów 😉

5 Dot.Przyjaciele

W nowoczesnym świecie walutą jest uwaga. Zastanówmy się komu chcemy poświęcić czas, czy każdemu, kto zagada do nas na Facebooku, Twitterze (niezbyt dobrze znana osoba, nieznajomy, znajomy znajomego) czy może wybranym osobom, bliskim, rodzinie. Nie dajmy się wciągnąć nowym technologiom, przejdźmy nieraz w tryb offline i kultywujmy kontakty z ważnymi dla nas osobami.

6 Dot.Miłość

Randi pisze jak można zachowywać się przy podejmowaniu spraw miłosnych w świecie nowych technologii, jak wszystko jest ułatwione, jak przeglądając profil na FB czy Twitterze możemy szybko dowiedzieć się czegoś więcej o interesującej nas osobie a jak było to utrudnione jeszcze kilka lat temu.

7 Dot.Rodzina

Nowe technologie, FB, iPad nie zastąpią rodzinie żywej osoby, trzeba z umiarem korzystać z tych urządzeń. Nie udostępniajmy też wszystkiego, co związane jest z naszą rodziną (zdjęcia z USG na Facebooku…). Wybierzmy priorytety i koncentrujmy się na rzeczach dla nas najważniejszych.

Podpowiada także jak i co powiedzieć dziecku, które jest w wieku, że chętnie komunikuje się ze znajomymi przez serwisy społecznościowe, aby nie żałowało tego, co robi teraz.

8 Dot.Kariera

Uważajmy na to, co publikujemy na serwisach społecznościowych, bo może zostać szybko znalezione przez rekruterów. Pamiętajmy o możliwości ustawień prywatności, szczególnie, gdy w znajomych mamy szefa.

Szkólmy pracowników jak powinni się zachowywać, aby byli dobrymi ambasadorami marki w internecie.

9 Dot.Społeczność

Siła społeczności, rozwój serwisów typu Kickstarter, a dzięki temu możliwości zrealizowania pomysłów, na które sami nie zebralibyśmy funduszy.

10 Dot.Przyszłość

Każdy z nas jest małym koncernem mediowym, nasze wpisy mogą dotrzeć do wielu osób, pamiętajmy, żeby to, co piszemy miało najlepiej jakąś wartość dodatkową.

Podsumowanie

Książka jest naprawdę bardzo fajna. Powinny kupić osoby, które nie do końca jeszcze pewnie poruszają się w świecie nowych mediów. Będą dzięki niej wiedziały co warto zrobić a czego nie, jak podjęte działanie może wpłynąć na to, jak będą postrzegani przez rodzinę, znajomych, współpracowników czy szefów.